Materiały do nauki języka fińskiego
Często pytacie o poradę w sprawie materiałów do nauki języka fińskiego. Pamiętajcie, że fińskiego na podstawowym i średnim poziomie uczyłam się bardzo dawno temu, w czasach kiedy nie było aplikacji do nauki słówek, więc o nich akurat wiem najmniej. Niedawno przetestowałam Mondly na poziomie podstawowym i mam trochę mieszane uczucia. Korzystałam głównie z materiałów po angielsku i fińsku, ponieważ polskich właściwie wtedy nie było. Najlepiej uczyć się od razu fińskiego po fińsku, naprawdę. Macie teraz niemalże nieograniczone możliwości nauki z native speakerami, oglądania filmów, programów i słuchania podcastów po fińsku, jest naprawdę w czym wybierać. Polecam oczywiście zawsze kursy z native speakerami, lub osobami posiadającymi wykształcenie lub certyfikaty z języka fińskiego.

Sprawa ze słownikami dalej ma się średnio dobrze, a na wielki słownik Kudzinowskiego trzeba uważać, bo pamiętajmy, że ten słownik został wydany w roku 1988. 

Jak się najlepiej nauczyć fińskiego?
Odpowiedź jest naprawdę banalna- dużo słuchać, pisać, czytać i mówić! Mówić nawet jak nam na początku nie wychodzi, mówić nawet jak robimy błędy. Trzeba pamiętać, że Finowie nie będą was poprawiać, więc jeżeli chcecie się dobrze nauczyć to poproście ich o to, żeby jednak was poprawiali. Nie wkuwajcie słówek na pamięć, spróbujcie je zapamiętać w zdaniu, w kontekście. O fińskiej gramatyce krążą legendy, wiecie o tym na pewno. Ale! Zasady gramatyczne mogą być naprawdę bardzo łatwo wyjaśnione. Pamiętajcie, im bardziej pokrętne wyjaśnienia, tym gorszy materiał. 

Książki:
  • Marjukka Kenttälä, Suomi sujuvaksi 1 i dalsze części – uważam, że to bardzo dobra książka-ćwiczenia. Uczyłam się z niej na kursach językowych na Uniwersytecie Helsińskim. Bardzo łatwe wyjaśnienia zasad gramatycznych.
  • Leila White, Suomen kielioppia ulkomaalaisille, bardzo przydatna, przystępnie wytłumaczone zasady gramatyczne i bardzo dużo przykładów. Jest też wersja angielska.
  • Hannele Jönsson-Korhola, Leila White, Tarkista tästä - pozycja obowiązkowa! Rekcja fińskich czasowników i rzeczowników.
  • U. Lehtonen, T. Ruohonen, Suomen kieli kuntoon, S2 harjoituksia lukioon ja ammatilliseen koulutukseen. Poziom w okolicach C1, z tej ksiązki korzystałam w czasie kursu przygotowującego do egzaminu YKI ylin taso, czyli na najwyższym poziomie.

Strony internetowe:

Poziom podstawowy do A2


Nowy kurs fińskiego po fińsku na youtube, prowadzony przez nauczycielkę języka fińskiego jako obcego. Zapowiada się całkiem nieźle: Sinä osaat! Suomen kieltä kaikille

Suomen kielen alkeet, czyli podstawowy kurs języka fińskiego.


Easyfinnish -bardzo dobra angielsko-fińska interaktywna strona, a właściwie kurs języka fińskiego od poziomu zerowego. 


Selkouutiset, wiadomości w uproszczonym fińskim. Wiadomości z Finlandii i ze świata w bardzo łatwym i wolniejszym fińskim, bardzo łatwe do zrozumienia, każde wideo ma również napisy w językiem fińskim. 


Suomea ole hyvä szczególnie polecam ćwiczenia. Musicie wybrać najpierw część -Osa 1, 2, 3 (w zależności od poziomu) , a potem Harjoitukset. Możecie od razu sprawdzić odpowiedzi. 


AmmE - kuvia ammatilliseen erityisopetukseen - ten materiał jest przeznaczony do nauczania osób mających różnego rodzaju problemy w nauce, dla osób uczących się w szkołach zawodowych. Znajdziecie tutaj gotowe karty z obrazkami jasno podzielone na działy i grupy. Jeżeli jesteście wzrokowcami, to będzie to dla was dobry materiał.  

Kotisuomessa.fi


B1-B2

Kielitesti

Puhutaan suomea

Perunakellari - ädinkieli ja kirjallisuus - bardzo dużo interaktywnych ćwiczeń, przeznaczonych głównie dla uczniów szkół podstawowych, ale też bardzo przydatne jako materiały do nauki języka fińskiego jako obcego

Sanan Yhteydessä to jest bardzo dobre narzędzie do nauki na już nieco wyższym poziomie. Wpisujemy interesujące nas słowo i otrzymujemy listę zdań, teksów, w których dane słowo występuje. Nauka słów w kontekście jest najlepsza, ale o tym już mówiłam.

Poziom C1-C2


Meillä päin Suomea - slang, dialekty i wyrażenia potoczne z różnych części Finlandii

Suomen kielen rakenne - jeżeli fińska gramatyka jest dla was pasją i nie możecie bez niej żyć ;-)

Suomi sanakirja - znajdziecie tutaj również słownik synonimów, antonimów i slangu

Suomi-slangi sanakirja

Kirjoittajan ABC


😂


Czasowniki odmienione we wszystkich możliwych kombinacjach znajdziecie na stronie Ymmärrä suomea  w części Verbiluettelo.

Pytaliście również o aplikacje, niestety uczyłam się w czasach "przed aplikacyjnych" ;-) więc nie znam dobrze. Znam dobrą aplikację/grę właściwie dla osób bardzo początkujących - Ekapeli Maahanmuuttaja

Puhutaan - Podstawowe słowa i wyrażenia niezbędne w codziennym życiu, interaktywne ćwiczenia.

A jeżeli wybieracie się na kurs języka fińskiego w Finlandii, to tutaj znajdziecie wszystkie możliwe kursy językowe - www.infoFinland.fi 

To są strony i materiały które ja znam, z których się uczyłam i z których korzystałam w czasie prowadzonych zajęć, ale jest ich o wiele więcej.


Komentarze

Popularne posty