Korvapuustit - cynamonowe bułeczki


W Finlandii zaczyna się już jesień  (zobaczcie jak piękna jest jesień w Laponii). Rozgrzewający zapach cynamonu i kardamonu jest jednym z lepszych sposobów na poprawę nastroju w ciemne, deszczowe dni.
Korvapuustit to bułki, które doczekały się swojego święta- 4. października jest w Finlandii dniem Korvapuusti (korvapuustipäivä). Bułeczki cynamonowe robię z tego samego przepisu jak pikkupullat, tylko dodaję mniej masła do ciasta, ponieważ masłem smaruje się również wnętrze bułeczek.


Ciasto przygotowujemy tak jak w tym przepisie. Kiedy jest już wyrośnięte wykładamy na stolnicę połowę lub całość jeżeli mamy dużo miejsca i chcemy mieć duże bułki. Ja robię małe, ponieważ małe rączki wolą trochę mniejsze. Ciasto rozwałkować na cienki prostokąt, im cieńszy tym ślimaczek będzie mial więcej warstw. Rozwałkowane ciasto posmarować masłem, hojnie posypać cukrem i cynamonem i zwinąć w rulon.

Aby uzyskać charakterystyczny dla korvapuusti kształt, należy je kroić w małe trapezy. Następnie od krótszej strony nacisnąć mocno palcem do spodu.

Gotowe bułeczki położyć na blachę i chwilę odczekać. Kiedy podrosną posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać grubym cukrem. Piec 10 min w temperaturze 200 stopni.


Komentarze

Popularne posty