O kuchni fińskiej


Jak zdążyliście się już zorientować, kuchnia fińska charakteryzuje się prostotą zarówno w doborze składników jak i ich przygotowaniu. Najważniejszymi składnikami są zboża, ryby, mięso, mleko i jego przetwory oraz owoce leśne. Za tę prostotę odpowiedzialny jest surowy klimat, który znacząco ograniczał kulinarne fantazje. Jednakże, mimo niesprzyjających warunków, Finowie potrafili wydobyć to co najlepsze z dostępnych im produktów. W kuchni fińskiej występują także wyraźne różnice regionalne, ale o tym innym razem.Kuchnia fińska została również ukształtowana przez biedę, a także niebywałą (protestancką) skromność. Mało kto wie, że ostatnia wielka klęska głodu w Europie zachodniej miała miejsce w Finlandii w latach 1866-1868. W wyniku głodu zmarło około osiem procent ludności. W czasach Wielkiego Głodu często głównym pożywieniem był chleb - pettuleipä, przygotowywany z mąki żytniej i zmielonego łyka sosnowego.
Po drugiej wojnie światowej wraz z napływen ludności przesiedlonej z Karelii, do kuchni fińskiej zostają właczone nowe dania, jak Karjalanpaisti czy Karjalanpiirakat.

Kolejna rewolucja w kuchni fińskiej nastąpiła w latach 70. XX wieku i była związana z dużą migracją do miast oraz ogromnym wzrostem zatrudnienia kobiet. Z jednej strony już w szkołach uczono dzieci zdrowego odżywiania, w telewizji pojawiły się pierwsze programy kulinarne, uczące Finów jak np. robić surówki i nierozgotowywać warzyw. Z drugiej natomiast, emancypacja kobiet spowodowała znaczny wzrost produkcji gotowej żywności, oraz spopularyzowania mrożonek. Do najpopularniejszych mrożonek należał kurczak oraz mieszanka kukurydza-groszek-papryka (dostepna w sklepach do dzisiaj). Największym rarytasem były mrożone krewetki, przynoszące odrobinę egzotyki na fińskie stoły. Do kulinarnych nowości w tym okresie należy również zaliczyć: świeże soki oraz wzrost spożycia białego pieczywa i jogurtów.W latach 80. XX wieku wraz ze wzrostem poziomu życia, zmieniły się upodobania kulinarne Finów. Właśnie na ten okres przypadają lata największego spożycia mięsa, a spaghetti stało się jednym z najpopularniejszych dań. Nastąpił znaczny wzrost zainteresowania jedzeniem oraz winem, w gazetach pojawiały się specjalne dodatki kulinarne. W 1987 roku pierwsza fińska restauracja otrzymała gwiazdkę Michelin.
Ale lata 80. to niestety też zachwyt fast foodami, w 1984 roku pierwszy McDonald's otworzył swoją restaurację.
Ciekawostki z tego okresu to narodziny wielkiej miłości Finów do mikrofalówek i owoców kiwi. Torty kanapkowe stały się daniem obowiązkowym w czasie każdej rodzinnej uroczystości. Dodatkową zmianą było zwycięstwo margaryny nad masłem.Lata 90. XX to znowu czasy zaciskania pasa ze względu na wielki kryzys ekonomiczny, który niejako zmusił Finów do gotowania i pieczenia w domu.
Wzrost zainteresowania pochodzeniem produktów w tym okresie był związany z przystąpieniem Finlandii do Unii Europejskiej. Czasami przybiera to formy wręcz fanatyczne. Dla niektórych Finów, jedynie fińskie produkty nadają się do spożycia jako jedyne bezpieczne i zdrowe. Do tej kategorii zaliczają się moje ulubione fińskie, zielone i cholernie drogie pomidory ;-)
Mniej więcej w tym samym okresie Finowie polubili sałaty, wynikało to zapewne z większej świadomości i wiedzy dotyczącej zdrowego odżywiania (edukacja!) . Pod koniec lat 90. XX furrorę na stołach robił łosoś z cytrynowym pesto, sałatka z krewetkami, czekoladowy mus i bezy. Wtedy również zmywarki zawojowały fińskie kuchnie.
Wiek XXI w fińskich domach to istna rewolucja kulinarna. Fińskie dania przez chwilę musiały ustąpić miejsca kuchni chińskiej, japońskiej, tajskiej oraz meksykańskiej. Finowie zaczeli również więcej podróżować i smakować. Gotowanie stało się kolejny raz jednym z najbardziej lubianych zajęć. Zaczęto zwracać coraz większą uwagę na sposób produkcji żywności i powoli produkty ekologiczne zyskiwały popularność.
Z drugiej strony kuchnia skandynawska i  nordycka stała się również obiektem zainteresowań w innych krajach. Finowie często chętnie wracają do własnych kulinarnych korzeni i  próbują (z sukcesem) nadać swoim ulubionym daniom nieco bardziej nowoczesny wygląd, a także smak.
Tradycyjna kuchnia fińska jest trochę jak Finowie - prosta i zgodna z naturą.
*informacje dotyczące poszczególnych okresów według książki  "et klassikot, lukijoiden rakkaimmat reseptit", Sanoma Magazines 2012.


Komentarze

Popularne posty