Siskonmakkarakeitto - zupa z surową kiełbasą

Finlandia nie słynie z dobrych kiełbas, ale przy odrobinie szczęścia i wiedzy, można kupić dobre produkty. Polacy w Finlandii często narzekają  na brak dobrych kiełbas i jedyne co widzą w sklepach to te nieszczęsne parówki oraz inne wyroby kiełbasopodobne. Niestety zazwyczaj wizyta w supermarkecie nie napawa optymizmem. Na szczęście, dużo lepiej wygląda sytuacja w halach targowych oraz w sklepach małych producentów, ale tych niestety musimy umieć poszukać. Dobre parówki też można znaleźć i warto czytać etykiety opakowań. Od kilku lat każdy produkt musi zawierać informację o zawartości mięsa.
Kiedyś pisałam, że kuchnia fińska jest uboga w przyprawy, dlatego też nie znajdziemy tu mocno doprawionych ani czosnkowych kiełbas (chociaż ostatnio odkryłam całkiem smaczne kiełbaski 'warszawskie' z czosnkiem i pieprzem). Na potrzeby tego przepisu uznajmy, że fińska makkra to kiełbasa, jako termin bardziej ogólny, dywagacje semantyczne możemy roztrząsać później.

Wracając do zupy. Nazwa siskonmakkara  pochodzi z języka szwedzkiego siskonkorv (korv znaczy kiełbasa), ale siskon jako skrót od susiskon w języku szwedzkim, to też zapożyczenie z języka niemieckiego i francuskiego. W fińskim ta nazwa brzmi bardzo zabawnie, ponieważ siskon jest homonimem słowa 'siostra' w dopełniaczu. 
Siskonmakkara to surowa kiełbasa wieprzowa, i jak na polskie kubki smakowe, bardzo słabo doprawiona. Smak, skład i konsystencja tej kiełbasy może się bardzo różnić w zależności od producenta, dlatego trzeba popytać, albo przetestować. W Polsce biała kiełbasa będzie dobrą alternatywą.  Aby  z siskonmakkara powstała zupa wystarczy pod koniec gotowania warzyw wycisnąć kiełbasiane kuleczki. Składniki
1,5-2l wody lub bulionu warzywnego
5-6 średnich ziemniaków
2 marchewki
1 mała brukiew
1 pietruszka
1cebula
1 liść laurowy
6 ziarenek ziela angielskiego
1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki
500g surowej kiełbasy (siskonmakkara)

Przygotowanie
Zagotować wodę, lub bulion, dodać przyprawy i pokrojone w drobną kostkę warzywa, ziemniaki dodać kilka minut później. Gotować, aż warzywa będą miękkie. Następnie wyciskać kiełbasiane kuleczki do zupy. Zagotować około 5 min. Spróbować, doprawić do smaku i gotowe. Można podawać z natką pietruszki lub jak u nas, z niewyjaśnionych dotąd przyczyn, z koperkiem ;-) Smacznego!Komentarze

Popularne posty