Laskiaispullat



Laskiaispulla to karnawałowa drożdżowa bułka z masą migdałową lub dżemem i bitą śmietaną przygotowywana tradycyjnie w ostatni dzień karnawału. W Finlandii, ale nie tylko, tłusty czwartek jest we wtorek ;-) Wielbiciele laskiaispulla dzielą się na dwa obozy- zwolenników masy migdałowej, oraz zwoleników dżemu, najczęściej truskawkowego.

Tradycja pieczenia tych bułek pochodzi ze Szwecji (szw. semla), gdzie dominuje wersja z masą migdałową. Dodatkowo można spotkać się ze zwyczajem serwowania laskiaispullat w miseczkach z ciepłym mlekiem - skandynawska i fińska miłość do mleka jest, jak wiecie wielka i niepohamowana.


Laskiaispulla z dżemem truskawkowym


Laskiaispulla z masą migdałową

Przygotowanie

Z tego przepisu wyszło sześć dużych bułek (tradycyjnie Laskiaispulla to duże bułki) i siedem małych bułeczek upieczonych w foremce na muffinki.

ciasto
25g drożdży
250ml mleka
1 jajko
1 łyżeczka zmielonego kardamonu
100 ml cukru
1/2 łyżeczki soli
100g masła
700-800ml mąki pszennej
1 roztrzepane jajko do posmarowania bułek
cukier puder do posypania

nadzienie
500ml śmietanki kremówki

1) dżem truskawkowy lub malinowy

2) masa migdałowa
Składniki:
80g zmielonych migdałów
100ml cukru pudru
2-3 łyżki wody lub amaretto  (jeżeli używamy wody, można dodać kilka kropli olejku migdałowego)


Przygotowanie

Pokruszone drożdże dodać do ciepłego mleka, zostawić na kilka minut. Następnie dodać jajko, cukier, kardamon, sól oraz część mąki i zamieszać na gładką masę. Dodać resztę mąki oraz miękkie masło, przez chwilę wyrabiać. Odstawić w ciepłe miejsce pod przykryciem.
Kiedy ciasto podwoi swoją objętość można formować bułki i następnie położyć na blaszce pod przykryciem, radzę poczekać jeszcze 20-30 minut aż trochę podrosną.
Rozgrzać piekarnik do temperatury 220 stopni.
Przed pieczeniem posmarować roztrzepanym jajkiem. Piec 10-12 minut.
W czasie kiedy bułki będą się chłodzić można ubić śmietanę i przygotować masę migdałową.

Masa migdałowa
Zmielone migdały zmiksować lub ucierać z cukrem i wodą lub amaretto aż otrzymamy zwartą masę. Jeżeli masa będzie bardzo gęsta można dodać trochę wody. Uformować z niej wałek. Następnie kroić na plasterki (2-3 cm), które rozsmarujemy na przekrojonej bułce. O tak:

Gotowa masa migdałowa


Kiedy bułki już ostygną, odciąć niewielkie kapelusiki lub zwyczajnie przekroić na pół posmarować masą migdałową lub dżemem, udekorować bitą śmietaną, nakryć kapelusikiem i posypać cukrem pudrem.
Smacznego!







Komentarze

Popularne posty