Pozdrowienia z lasu, czyli o moim ulubionym miejscu w Finlandii

Jestem w moim ulubionym miejscu w Finlandii - Hyrynsalmi. Prawdopodobnie nie przeczytacie o nim w żadnym przewodniku, a już na pewno nie znajdzie się ono na liście "top 10 must see places in Finland".  Znajduje się ono około 670km na północ od Helsinek, a zaledwie 300km dzieli nas od koła podbiegunowego. Gęstość zaludnienia wynosi 1,7 os/km2. Powierzchia gminy wynosi 1 521,37 km2, z czego 100, 36 km2 stanowią zbiorniki wodne, reszta to jeden wielki las.
Do najbliższego miasteczka w kierunku północnym jest 40km, do miasteczka w kierunku północno-zachodnim 50km, a do stolicy regionu - Kajaani 70km w kierunku południowym.
Cisza brzmi tutaj najgłębiej i najpiękniej. W Hyrynsalmi odpoczywam od szumu, zgiełku i szybkiego tempa Helsinek. Jestem zakochana w tym miejscu od mojej pierwszej wizyty w grudniu 2006 roku. Nie zniechęciła mnie temperatura dochodząca do -30 stopni, śnieg zasłaniający widok z okna, ani dzień trwający kilka godzin.
Jest tutaj coś magicznego, przyciągającego. Wszyscy moi polscy goście, którzy dotarli w te strony byli zachwyceni. Chociaż pewnie każda wycieczka w głąb lasu kosztowała moja mamę sporo nerwów,  bo przecież te wszystkie niedźwiedzie, wilki i inne stwory, cały czas na nas tam czyhały. Mój ojciec był w siódmym niebie, łowił ryby, próbował zaprzyjaźnic się z reniferami, a przez chwilę nawet siedział w kabinie kombajnu do wycinki drzew ;-)Tutaj też zaczyna się oficjalny teren występowania reniferów,  o czym informują (oczywiście) odpowiednie znaki.

Zdjęcie z książki Syökeähä Ehotellen 

Jedzenie w tych okolicach jest tak "eko i organic" jak to tylko możliwe, i w większości własnoręcznie zdobyte ;-) Uwielbiam wszelkiego rodzaju owoce runa leśnego, jadłam już zupę jagodową i wypiłam kilka litrów soku z borówek. Poza tym, w naszym menu znalazł się łoś, wędzona sieja, przepyszny żytni chleb i nowe odkrycie -  nyrkkirieska, czyli płaski chlebek z mąki jęczmiennej. Na jutro mam w planach przetestowanie pewnego bardzo tradycyjnego specjału.

Mustikkasoppa 

Nyrkkirieska 


Wędzona sieja 

Ziemniaczanka 

Najlepszy żytni chleb 

Od wielu już lat cały region Kainuu się wyludnia głownie ze względu na trudną sytuację ekonomiczną, a co za tym idzie,  wysokie bezrobocie. Szczególnie młodzi ludzie migrują głównie do większych miast na południu. Nic niestety nie wskazuje na zatrzymanie tego procesu. Od czasu do czasu, w lokalnej gazecie pojawia się artykuł o "wariatach", którzy decydują się na powrót lub przeprowadzkę tutaj. Sama od wielu lat marzę o zbudowaniu drewnianego domu z kamiennym piecem i widokiem na jezioro lub rzekę. Niestety moja druga połówka nie podziela mojego entuzjazmu.
Hyrynsalmi ma również bardzo bogatą historię, szczególnie czasy II wojny światowej miały ogromny wpływ na to miejsce. Znajdziemy tutaj również wątek polski, a raczej polskich jeńców wojennych budujących w czasie wojny kontynuacyjnej (1941-1944), odcinek linii kolejowej Hyrynsalmi-Suomussalmi-Taivalkoski-Kuusamo, ale o tym napiszę oddzielnie.Jedynym wariactwem tego miejsca są
Mistrzostwa Świata w Bagiennej Piłce Nożnej. Co roku kilka tysięcy zawodników przybywa tutaj z całej Europy, i nie tylko, aby ganiać za piłką po kolana w bagnie. Chociaż jestem wręcz pewna, że to komary, a nie bagna, są największymi przeciwnikami tych rozgrywek.
Życie tutaj toczy się zupełnie innym rytmem niż w Helsinkach.  Dlatego tak bardzo lubimy tu przyjeżdżać.


Nasi nowi znajomi z jeziora 

Komentarze

 1. Nie wierzę, Hyrynsalmi!!!!! Moje fińskie lato spędziłam właśnie tam 😍😍😍

  OdpowiedzUsuń
 2. O vau! Też nie wierzę ;) Jak się tam znalazłaś(jeżeli to nie tajemnica)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zupełnie przypadkowo, trafił mi się tam ciekawy projekt na wolontariacie :D A Ty? Strony rodzinne? Pewnie znasz też pobliskie Suomussalmi. Cudne tam mają widoki.

   Usuń
  2. Międznarodowy projekt w Hyrynsalmi brzmi bardzo "egzotycznie" ;) my mamy tam rodzinę i znajomych. Jeździmy tam kilka razy w roku,i (prawie) każdego lata spędzamy tam część wakacji.
   Suomussalmi, Puolanka,Ristijärvi wszystkie znam - kaenuulaeset maesemat on moaliman hienoemmat. ;)


   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty