Siskonmakkarakeitto - zupa z surową kiełbasą




Finlandia nie słynie z dobrych kiełbas, ale przy odrobinie szczęścia i wiedzy, można kupić dobre produkty. Polacy w Finlandii często narzekają na brak dobrych kiełbas i jedyne co widzą w sklepach to te nieszczęsne parówki oraz inne wyroby kiełbasopodobne. Niestety zazwyczaj wizyta w supermarkecie nie napawa optymizmem. Na szczęście, dużo lepiej wygląda sytuacja w halach targowych oraz w sklepach małych producentów, ale tych niestety musimy umieć poszukać. Dobre parówki też można znaleźć i warto czytać etykiety opakowań, ponieważ od kilku już lat każdy produkt musi zawierać informację o zawartości mięsa.
Kiedyś pisałam, że kuchnia fińska jest uboga w przyprawy, dlatego też nie znajdziemy tu mocno doprawionych ani czosnkowych kiełbas (chociaż ostatnio odkryłam całkiem smaczne kiełbaski 'warszawskie' z czosnkiem i pieprzem). Na potrzeby tego przepisu uznajmy, że fińska makkra to kiełbasa, jako termin bardziej ogólny, dywagacje semantyczne możemy roztrząsać później.

Wracając do zupy. Nazwa siskonmakkara pochodzi z języka szwedzkiego siskonkorv (gdzie korv znaczy kiełbasa), ale siskon jako skrót od susiskon w języku szwedzkim i to też jest zapożyczenie, tylko że z języka niemieckiego i francuskiego. W języku fińskim nazwa tej zupy brzmi bardzo zabawnie, ponieważ siskon jest homonimem słowa 'siostra' w dopełniaczu, co może być zrozumiane dosłownie jako "zupa siostry".
Siskonmakkara to surowa kiełbasa wieprzowa, bardzo słabo doprawiona. Smak, skład i konsystencja tej kiełbasy może się bardzo różnić w zależności od producenta, dlatego trzeba popytać, albo przetestować. W Polsce biała kiełbasa będzie dobrą alternatywą.  Aby z siskonmakkara powstała zupa wystarczy pod koniec gotowania warzyw wycisnąć kiełbasiane kuleczki. 



Składniki
1,5-2l wody lub bulionu warzywnego
5-6 średnich ziemniaków
2 marchewki
1 mała brukiew
1 pietruszka
1cebula
1 liść laurowy
6 ziarenek ziela angielskiego
1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki
500g surowej kiełbasy (siskonmakkara)

Przygotowanie
Zagotować wodę lub bulion, dodać przyprawy i pokrojone w drobną kostkę warzywa, ziemniaki dodać kilka minut później. Gotować, aż warzywa będą miękkie. Następnie wyciskać kiełbasiane kuleczki do zupy. Zagotować około 5 min. Spróbować, doprawić do smaku i gotowe. Można podawać z natką pietruszki lub jak u nas, z niewyjaśnionych dotąd przyczyn, z koperkiem. Smacznego!



Komentarze

Popularne posty