O Świętach Wielkanocnych


Wielkanoc - PääsiäinenPowoli zbliżają się Święta Wielkanocne, przez najbliższe tygodnie będę wam przedstawiać najważnie wielkanocne potrawy, opowiem też trochę o świętach w Finlandii.
Kiedy zdarza się mi być w czasie wielkanocy w Polsce najczęściej ludzie mnie pytają czy w Finlandii w ogóle są Święta Wielkanocne?  Tak, są - odpowiadam. Nawet obchodzone są dłużej niż w Polsce, ponieważ Wielki Piątek jest również dniem wolnym.

Fińskie święta są interesującą mieszanką zwyczajów pogańskich i religijnych.
Jednym z najbardziej zaskakujących zwyczajów jest przebieranie dzieci w Niedzielę Palmową za wiedźmy, które uzbrojone w wierzbowe gałązki odwiedzają domy.  W zamian mogą liczyć na słodycze lub czasami drobniaki. Takie bardziej tradycyjne fińskie Halloween ;-) Przynajmniej takie są pierwsze skojarzenia osób, które nie spotkały się wcześniej z tym zwyczajem.

W niektórych częściach kraju istnieje jeszcze zwyczaj palenia  ognisk w Wielką Sobotę, płomienie i dym mają odstraszać wiedźmy.  Według wierzeń ludowych czas między Wielkim Piątkiem, a Niedzielą Wielkanocną jest najgorszym czasem, kiedy to wszelkie złe duchy mają największy wpływ na ziemię i na ludzi. Aby wiedźmy nie wyrządziły zbyt dużych szkód trzeba je odstraszyć lub przekupić.
Dawno, dawno temu był też zwyczaj bicia dzieci rózgą w Wielki Piątek, na szczęście już dawno odszedł w niepamięć, a bicie dzieci w Finlandii jest karalne.

Tradycyjnie przygotowuje się pisanki, w domach pojawiają się żonkile oraz bazie (jeżeli już się pojawią, oczywiście), ponieważ Wielkanoc w Finlandii, podobnie jak w innych krajach, obchodzona jest również jako święto wiosny, święto odrodzenia po długiej zimie. Chociaż tak naprawdę na wiosnę jeszcze trzeba będzie poczekać.

Do tradycyjnych potraw zalicza się mämmi, pasha oraz przygotowywaną na wiele sposobów jagnięcinę lub baraninę.

Wielkanoc to obecnie czas na odpoczynek w rodzinnym gronie, religijny aspekt ma mniejsze znaczenie dla współczesnych Finów. Dzieci mogą zajadać się czekoladowymi jajkami, wśród których najlepszym jest jajko wypełnione nugatem w najprawdziwszej skorupce- jest przepyszne!

Komentarze

Popularne posty