Äitiyspakkaus - wyprawkowe pudełko, czyli dlaczego fińskie maluchy śpią w kartonowych pudełkach


Zdjęcie https://www.lastenvaate.fi/aitiyspakkaus/ 

Dzisiaj w ramach ciekawostek z Finlandii napiszę wam o bardzo ważnym oraz cenionym fińskim pomyśle.

Äitiyspakkaus to prawdziwy fiński powód do dumy. Zanim wprowadzono znane nam i już sławne na całym świecie pudełka, już w 1938 roku w Finlandii wprowadzono pomoc dla przyszłych matek. Początkowo pomoc obejmowała jedynie najbiedniejszych i najczęściej miała formę zasiłku pieniężnego, potem również rzeczowego. Głównym celem było również włączenie przyszłych matek w system opieki zdrowotnej i zmniejszenie umieralności niemowląt, która była wówczas bardzo wysoka. Pomoc w postaci pudełka wyprawkowego została przyznana wszystkim przyszłym matkom w 1949 roku. 
Obecnie każda przyszła mama w Finlandii, jeżeli chce, otrzymuje jednorazowy zasiłek w formie wyprawki lub pieniędzy w wysokości 170€ (wartość pudełka jest taka sama). 

Większość przyszłych mam w Finlandii na przełomie marca i kwietnia czeka z wypiekami na twarzy na opublikowanie przez Kela (powiedzmy w dużym skrócie - fiński ZUS) nowych wzorów ubrań i produktów znajdujących się w macierzyńskim pudełku. Zawartość pudełka zmienia się nieznacznie każdego roku, natomiast kolory, wzory ubranek zmieniają się co roku.

W skład pudełka wchodzą rzeczy pierwszej potrzeby (w 2019 pudełko zawierało 63 produkty) - ubranka czyli body, śpioszki, koszulki, spodenki, czapeczki, ale także – bo nie zapominajmy, że mowa o Finlandii - cieplejszy kombinezon, ciepła czapka i śpiworek do wózka. Dla wszystkich jest ten sam zestaw bez względu na płeć dziecka. W pudełku znajdziemy również inne potrzebne przybory – ręcznik, kilka pieluch tetrowych, pieluchę wielorazową, szczotkę do włosów, termometr, termometr do wody, nożyczki,  krem na brodawki sutkowe, produkty higieniczne oraz prezerwatywy.

Zdjęcie - http://www.kela.fi/aitiyspakkaus 

To co najczęściej dziwi, to fakt że w pudełku znajduje się rownież idealnie pasujący do jego wymiarów materacyk i prześcieradło. O co chodzi? Zwyczajnie - pudełko pełni funkcję tymczasowego łóżeczka, przydatny pomysł jeżeli rodzice chcą bezpiecznie mieć maluszka blisko siebie. Pudełko nie jest traktowane jak łóżeczko, ale np. w pierwszych dniach/tygodniach po powrocie do domu pudełko z maluszkiem jest często w łóżku rodziców, aby ułatwić nocne wstawanie przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa dziecka. Czy dzieci naprawdę śpią w tych pudełkach - pewnie nie wszystkie ale tak, śpią.

Zdjęcie - https://www.kaksplus.fi/raskaus/odotusaika/aitiysavustus/

Pudełka nie można nigdzie kupić,  najpóźniej  dwa miesiące przed terminem porodu należy wypełnić odpowiedni formularz na stronie Kela. Zdecydowana większość fińskich rodzin wybiera pudełko. Mamy wieloraczków otrzymują większą pomoc, np. mama bliźniaków może otrzymać dwa pudełka i jeden dodatkowy zasiłek pieniężny.
Ja akurat należę do mniejszości, ponieważ od początku ciąży nie mogłam się powstrzymać z zakupami, nie chciałam też pudełka ponieważ sama odnowiłam starą, drewnianą kołyskę ;-) A poza tym wybrałam zły rok, bo wtedy kolorystyka bardzo mi się nie spodobała ;-) .

Źródło: https://www.kela.fi/edelliset-aitiyspakkaukset

Od kilku lat debatuje się nad koniecznością zmiany nazwy pudełka, aby była ona bardziej neutralna, czyli zamiast pudełka macierzyńskiego (to właśnie fin. äitiyspakkaus), proponuje się nazwy jak pudełko dziecka/noworodka (fin. vauvapakkaus) lub pudełko rodzinne (fin. perhepakkaus).
W ostatnich latach mówi się również o konieczności wprowadzenia większej ilości produktów wyprodukowanych w Finlandii i wyprodukowanych w sposób etyczny i odpowiedzialny. Ja też uważam, że pudełko wyprawkowe powinno zawierać więcej fińskich/lokalnych produktów.  

Pudełko wzbudza również zainteresowanie poza Finlandią, kilka innych krajów już wprowadziło lub planuje wprowadzić podobne rozwiązanie.


A tak prezentuje się zestaw 2017:




Komentarze

  1. Czekałam wreszcie na jakiś wpis u Ciebie!
    Pierwszy raz widzę to pudełko tak od praktycznej strony. Przeczytałam o nim w "100 fińskich innowacji społecznych" i byłam zauroczona. Cóż, lepsza wersja 500+.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :) pisałam nie tak dawno temu ;) staram się jak mogę ;)
      mamy też fińskie 500+, a dokładnie niecałe 100+ :D wyplacane wszystkim dzieciom, bez względu na zarobki rodziców.

      Usuń
  2. Ale super!!! Ja bym chciała, bardzo mi się to podoba, chętnie bym włożyła bobaska do pudełka ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :) też miałam plany związane z pudełkiem, ale potem zobaczyłam kołyskę ;)

      Usuń
  3. mi od zawsze podobały się te pudełka, super sprawa :) a rzeczy widać, że naprawdę ładne

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, te rzeczy są naprawdę ładne i dobrej jakości. Chociaż niektórzy narzekają, że nie wszystkie produkty są 'made in Finland' ;)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty