Pannukakku z jagodami i kardamonem




Przepisy na pannukakku cieszą się na blogu bardzo dużą popularnością. Szczególnie upodobaliście sobie wersję podstawową, wersję alandzką trochę mniej, ale rozumiem bo ona przecież wymaga dużo więcej pracy ;-)
Dzisiaj mam dla was jeszcze jedną wersję, idealną na zimowe podwieczorki- z jagodami i kardamonem. Nie ma nic lepszego niż zapach kardamonu zaraz po przyjściu z sanek. Właśnie tak zrobiliśmy dzisiaj. Po późnym śniadaniu poszliśmy do pobliskiego parku pozjeżdżać na sankach i innych sprzętach, których nazw nawet nie znam... Wróciliśmy trochę zmarznięci, ale zadowoleni i juz trochę głodni. W soboty pozwalamy sobie na słodkie szaleństwa oraz lekkie lenistwo, dlatego stwierdziłam, że rozgrzewający zapach kardamonu i naleśnik będą w sam raz.

Dla tych z was, którzy trafili tutaj pierwszy raz, wyjaśnię - fin. pannukakku to fiński naleśnik pieczony w piekarniku, jeden z ulubionych smakołyków małych i trochę większych Finów.



Składniki (mniejsza wersja, na blaszkę o wymiarach 25x35)

2 jajka
450 ml mleka
1 łyżka cukru
1 łyżeczka cukru waniliowego
1/2 łyżeczki soli
350 ml mąki
30g masła
1/4 łyżeczki zmielonego kardamonu
2 łyżki mrożonych jagód
cukier puder do posypania - opcjonalnie



Przygotowanie

Jajka, cukier, sól, cukier waniliowy i kardamon ubić trzepaczką lub mikserem na lekką piankę. Następnie dodać mąkę, dokładnie wymieszać i na koniec dodać masło.
Całość zostawić na około 30 minut.
W tym czasie możemy rozgrzać piekarnik do temperatury 225 stopni Celsjusza.
Foremkę wyłożyć papierem do pieczenia, przelać gotową masę, posypać jagodami.
Piec około 25 minut.
Podawać lekko oprószony cukrem pudrem, albo z bitą śmietaną lub z dżemem jagodowym, albo z wszystkimi dodatkami jednocześnie :-)
Smacznego!



Komentarze

  1. Szkoda, że nie zorientowałam się, że mąkę podaje Pani w ml a nie w g. Niestety to nie jest oczywiste, zwłaszcza że blog jest pisany po polsku. Na przyszłość może warto by było podawać obie wartości...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkoda. W fińskich przepisach zawsze są decylitry, ale dla ułatwienia podaję mililitry, bo z nimi jest zazwyczaj mniej problemów. Aby uniknąć pomyłek na samej górze strony jest osobna zakładka - Przelicznik, według której można przeliczyć gramy i mililitry. https://finskiesmaki.blogspot.com/p/przelicznik-dl-gr.html

      Usuń
    2. Muszę przyznać, że przepis powtórzyłam już z poprawnymi ilościami składników i wyszło naprawdę świetne :) I dziękuje za link do przeliczników.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty