Joulu, czyli Boże Narodzenie w Finlandii


Jarmark świąteczny w HelsinkachZebrałam dla Was w jednym wpisie wszystkie przepisy oraz kilka słów o Bożym Narodzeniu w Finlandii. Zapraszam!

Nazwa Bożego Narodzenia w języku fińskim – Joulu, pochodzi od starogermańskiego słowa oznaczającego pogańskie święto obchodzone o tej porze roku, a dokładniej w dzień przesilenia zimowego. Podobne w brzmieniu nazwy znajdziemy w językach skandynawskich (Jul lub Jól, ). Jeżeli uczycie się języka fińskiego, to już wiecie, że bardzo wiele słów ma joulu w swojej nazwie. Cały miesiąc, w którym przypada Boże Narodzenie, ma słowo joulu w nazwie – grudzień – fin. joulukuu, w dosłownym tłumaczeniu – miesiąc joulu. Mam dla was kilka przykładów:

joulukuusi – choinka

joululahja – prezent bożonarodzeniowy

joulukoristeet – dekoracje świąteczne

joululaulu – kolęda

joulukirkko – poranne nabożeństwo 25.12.

jouluaatto – wigilia Bożego Narodzenia

joulupäivä – dzień Bożego Narodzenia

joulutähti – gwiazda świąteczna i gwiazda betlejemska (kwiat)

joululoma – ferie świąteczne

joulukalenteri – kalendarz adwentowy

joulusiivous – świąteczne porządki

jouluolut – piwo świąteczne o korzennym smaku
To może już wystarczy, teraz czas na przepisy na jouluruoka, czyli potrawy świąteczne.

Joulukinkku

Rosolli

Lanttulaatikko

Porkkanalaatikko i Porkkanalaatikko w wersji wegańskiej

Maksalaatikko

Joulutorttu

Piparit

Taatelikakku

Riisipuuro

dodatkowo kilka ważnych bożonarodzeniowych tradycji:

Joulusauna, czyli świąteczna sauna

Joulupukki – Święty Mikołaj

Bardzo lubię adwent i przygotowania do świąt kiedy każda kawiarnia zaczyna pachnieć ciastkami korzennymi i glöggi, a zimowe ciemności rozświetlają lampiony i świeczki. W Finlandii oczywiście dekoruje się również domy tradycyjnymi i mniej tradycyjnymi ozdobami.  Przystarajamy również choinkę, chociaż chyba tutaj są one mniej "wystawne" niż w Polsce, bardzo często zawiesza się na nich łańcuch z składający sie z małych flag Finlandii. 
Boże Narodzenie spędza się w rodzinnym gronie. W to rodzinne świętowanie bardzo dobrze wpisuje się zwyczaj odwiedzania cmentarzy i zapalania zniczy 24.12.. W wigilię również przychodzi Joulupukki, czyli Świety Mikołaj ale nie skrada się on w nocy przez komin, tylko przychodzi do domów i wręcza prezenty. Lubię święta w Finlandii za spokojną atmosferę, dobre jedzenie i świąteczną saunę.

Tradycyjne ozdoby świąteczne

Dekoracje świąteczne w Muzeum Historii Naturalnej w Helsinkach
To chyba najpiekniejsza świąteczna dekoracja.


Komentarze

  1. Poczuć inną kulture w tym samym okresie świątecznym to pewnie niesamowite przeżycie. Polecam bloga kumpeli <3 http://swietadlakazdego.pl/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty